You have not yet responded to the forum.

Here you will find the last 3 forum topics
you have posted a comment on.
0 | 0 | 0 | 0 | 0
0%
+ add shout
Themis
happy world mental health day
To join the forums you need to be logged in.

Click here to register your own account for free and I will personally explain to you how you can start getting your own fans and, making popdollars.
> Close
Helper
14 of the 24 stars earned

Forum

General < General First | Previous | Page:
i cant do math pls help
Private
World Famous



The total price divided by 30 and then multiplied by 70.
Private
Popstar



this is the hardest math problem of my life i wish i had gone to school more
Private
Princess of Pop



is this something for school or?
because if you're asking it as a math question I'm pretty sure you can't figure it out with only knowing that
30 = x
Private
Minister of Pop



if 30 cookies cost 150, then 70 cookies r,,,

30/150= 5 = 1 cookie

5*70 = 350

porejemplo yes

honorable mention take price of 30 * 2 and add price of 30/3
Private
Popstar



ok i think i got it ty so much !!!!!!!1
Private
Popstar



Abby wrote:
is this something for school or?
because if you're asking it as a math question I'm pretty sure you can't figure it out with only knowing that
30 = x
buying yarn 
Private
Popstar



omg i feel so dumb but i finally got it and i have 42 skeins in my basket now👍
Private
Princess of Pop



bee wrote:
Abby wrote:
is this something for school or?
because if you're asking it as a math question I'm pretty sure you can't figure it out with only knowing that
30 = x
buying yarn 
OH
then if 30 yarn would be line idk 100?
100/30 = 3.333
3.333x70 = 233.333

you first need to divide it so you get the price of 1 and then multiply it by 70
easiest way to do so
Private
World Famous



bee wrote:
omg i feel so dumb but i finally got it and i have 42 skeins in my basket now👍
That's quite the load of yarn, what are your making? 
Private
Popstar



Abby wrote:
bee wrote:
Abby wrote:
is this something for school or?
because if you're asking it as a math question I'm pretty sure you can't figure it out with only knowing that
30 = x
buying yarn 
OH
then if 30 yarn would be line idk 100?
100/30 = 3.333
3.333x70 = 233.333

you first need to divide it so you get the price of 1 and then multiply it by 70
easiest way to do so
yes yes figured it out. i will archive this moment for future similar math problems 
Private
Popstar



Angelica wrote:
bee wrote:
omg i feel so dumb but i finally got it and i have 42 skeins in my basket now👍
That's quite the load of yarn, what are your making? 
sunflower blanket! its 50g skeins so im gonna need a lot of them,,, if i calculated right 
Private
Princess of Pop



bee wrote:
Abby wrote:
bee wrote:
buying yarn 
OH
then if 30 yarn would be line idk 100?
100/30 = 3.333
3.333x70 = 233.333

you first need to divide it so you get the price of 1 and then multiply it by 70
easiest way to do so
yes yes figured it out. i will archive this moment for future similar math problems 
hell yeah!have fun with the yarn and hopefully whatever you'll be making will turn out good!
Private
Popstar



Abby wrote:
bee wrote:
Abby wrote:
OH
then if 30 yarn would be line idk 100?
100/30 = 3.333
3.333x70 = 233.333

you first need to divide it so you get the price of 1 and then multiply it by 70
easiest way to do so
yes yes figured it out. i will archive this moment for future similar math problems 
hell yeah!have fun with the yarn and hopefully whatever you'll be making will turn out good!
thank youu <3
Private
World Famous



bee wrote:
Angelica wrote:
bee wrote:
omg i feel so dumb but i finally got it and i have 42 skeins in my basket now👍
That's quite the load of yarn, what are your making? 
sunflower blanket! its 50g skeins so im gonna need a lot of them,,, if i calculated right 
gosh, that sounds like it's gonna look wonderful! I have no patience for such work.
Post comment
Post Comment
To load new posts: activated
First | Previous | Page: